Sukienka obrazu Wniebowzięcia NMP

1965 r.

Postać Marii przykrywa sukienka ściągnięta paskiem zapiętym w talii na klamerkę oraz płaszcz zarzucony
na ramiona. Pod szyją zapona. Całość repusowana i puncowana w duże wypukłe wzory kwiatowe. Wśród nich kwiaty: tulipana, goździka, maku. Na sukni kwiaty drobniejsze srebrne, na płaszczu większe – złocone. Nad głowami postaci gołębica z rozpostartymi skrzydłami. Korona Marii pełna, z obręczą zdobioną na przemian kaboszonem i rozetką czteropłatkową, powyżej wić akantowa zawinięta dośrodkowo. Żebra korony z rzędami pereł. W zwieńczeniu jabłko królewskie z krzyżem. Korona Chrystusa z pasem dolnym zdobionym diamentami i kaboszonami ujętymi wałeczkami laurowymi, powyżej liście akantu. Żebra
z ażurami – zdobione rzędem pereł, w zwieńczeniu jabłko królewskie z krzyżem łacińskim, Tiara Boga Ojca pełna z analogicznymi do korony Chrystusa motywami ornamentalnymi. Zwieńczona krzyżem maltańskim. Berło Chrystusa i Boga Ojca tralkowe, ujęte liśćmi akantu zakończone u góry krzyżem greckim z promieniami. Trybularze kuliste zdobione motywem liścia akantu, wici roślinnej oraz – przy krawędzi górnej – palmetą akantową.
Historia
Sukienka Marii oraz reszta wystroju srebrnego pochodzi zapewne z fundacji monogramisty S.B. Na obrazie została umieszczona w końcu XVII w.
(zapisy konserwatorskie)
 

<<<<<